Gezilecek Yerler

Saklı Cennet Tire

Tire, tarihi ve kültürel geçmişi ile İzmir çevresinde gezilecek yerler arasında bulunuyor. İzmir kent merkezine 80 km uzaklıktaki bu ilçe, tarih boyunca çok sayıda uygarlığa ev sahipliği yapmasıyla tanınıyor. Burada, Hitit, Frigya, Lidya, Helen, Pers, Roma, Bizans ve Osmanlı izlerine rastlamak mümkün.

Yeşilin her tonunu bulunduran doğasından dolayı “Yeşil Tire” olarak adlandırılan ilçeye özellikle İzmir ve çevre illerden çok sayıda ziyaretçi geliyor. Burası, salı günleri kurulan pazarı, meşhur şiş köftesi, envai çeşit otlarla yapılmış yemekleri ve gezilecek pek çok tarihi yeriyle ziyaretçilerin beğenisini topluyor. Tire’de gezilecek yerler listesi bu bölgeye yapacağınız ziyarette işinize yarar umarım. Sizin de ekleyecekleriniz varsa yorum kısmına yazın lütfen.Hadi Gezmeye Başlayalım…:)

KAPLAN DAĞI


Kaplan, asırlık kestane, ceviz ve çınar ağaçları arasında bir dağ köyü. Yemyeşil doğanın içinde ve tatlı su kaynaklarının arasında buranın en meşhur restoranı Kaplan Dağ Restoranı bulunuyor. Türkiye’nin en iyi 10 restoranı listesine girmeyi başaran bu yer, ot yemekleri ağırlıkta olmak üzere otantik Ege mutfağının leziz menülerini sunuyor. Kabak çiçeği dolması, lor tatlısı, Tire köftesi ve ot kavurması burada tadılabilecek lezzetlerden yalnızca birkaçı. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, gelmeden önce rezervasyonyaptırmış olmak.

DEĞİRMEN RESTAURANT


İzmir’in güzel ilçesi Yeşil Tire’ye bağlı Akçaşehir Köyü’nde gizli bir cennet bahçesi. Değirmen Şelale Restaurant. Her mevsimin güzelliklerini tadabileceğiniz, doğayla iç içe nezih ve güzel bir mekan. Her türlü özel günlerinizde, davetlerinizde ve toplantılarınızda misafirlerinize cennetten bir köşe sunmak isterseniz Değirmen Şelale Restaurant sizin için en iyi mekan.
Değirmenci dedelerinden kalma ve değirmenlerin kurulu olduğu toplam 20 dönümlük arazi, yaklaşık 500 yıllık bir ceviz bahçesidir.

Restaurantımızın menüsünü oluşturan birbirinden özel lezzetlerin her birini kendi bahçemizde yetiştirdiğimiz tamamen organik ürünlerden oluşmaktadır. Organik beslenmeye verdiği önemi menülerimize de yansıttığımız için Tire’de sağlıklı yaşamın sırrını bulabileceğiniz mekanlardan biri Değirmen Şelale Restaurant.


Klasik Osmanlı mimari üslubunda inşa edilen Tire Vakfı Necip Paşa Kütüphanesi, 1826 yılında 2. Mahmud dönemi devlet adamlarından Necip Paşa tarafından yaptırılmıştır. Köprülü ile başlayan müstakil kütüphane örneklerinden biri olarak kabul edilen Necip Paşa Kütüphanesi’nde 2.283’ü Osmanlı Dönemi’ne ait, 2.216’sı yazma, 1.136’sı değerli basma eser olmak üzere toplam 12.695 kitap bulunmaktadır. Büyük İslam alimi İbn-i Sina’nın “Kitabüş-Şifa”sı, İbrahim Müteferrika tarafından basılan ilk matbu eserlerden olan Katip Çelebi’nin “Cihannüma”sı, İbn-i Arabi’nin “Şecere-i Numaniye”si ve yine İbn-i Sina’nın 1160 yılında el yazısıyla kopyalanan “İşarat” adlı eseri ve Yazma Kur’an-ı Kerim’ler dikkat çekici tarihî eserler arasındadır.

Adres: Samizade Meydanı No:10, Tire
Ziyaret saatleri: 08.30-12.30/13.30-17.30
Pazartesi günleri ziyarete kapalıdır.
 
İzmir Tire Müzesi, bir arkeoloji ve etnografya müzesidir. 1935 yılında kurulmuştur.
 
Müzenin değerli eserleri arasında, Osmanlı İmparatorluğu zamanında Tire Darphanesi’nde basılan gümüş paralar (mangır) bulunmaktadır. Özellikle nakışlı mangırlar, Osmanlı Dönemi paraları içinde oldukça değerli kabul edilenler arasındadır. Dünyanın saygın koleksiyonlarında, Tire darplı paraların önemli bir yeri vardır.
 
Müzede taşınır kültür varlıkları arkeoloji ve etnografya salonlarında görülebilir. Arkeoloji salonunda MÖ 3.500 ile MS 1.100 yıllarına ait heykeller, mezar stelleri, mermer masa ayakları, mermer ve pişmiş toprak lahitler, cam eserler, pişmiş toprak yağ kandilleri, kronolojik sıra ile sikkeler, bronz yağ kandilleri, elektron ve gümüş sikkeler ile pişmiş toprak heykelcik parçaları ile çocuk heykelleri sergilenmektedir.
 
Etnografya salonunda ise el yazması Kur’an-ı Kerimler, yazı takımları, erkek ve kadın ceketleri, karyola örtüleri (iplik ve sim işli), çeyiz sandıkları, nalınlar, hamam ve şifa tasları, gümüş kadın ziynet eşyaları, Avrupa kökenli olup Osmanlı Dönemi’nde kullanılan seramikler, çeşitli dönem savaş aletleri, derviş ve zaviye eşyaları, Çanakkale seramikleri, tablolar, halılar, kilimler ve vitray pencereler sergilenmektedir.

Tire, salı günleri kurulan ve Türkiye’nin en büyük açık pazarlarından biri olma özelliği taşıyan pazarıyla ünlüdür. Pazarda yerel sebzelerden, yerel meyvelere; kıyafetten, elektronik eşyalara birçok ürünü bulmak mümkündür.
 
Her salı 1.700’den fazla tezgâhın kurulduğu Tire pazarında, yörede yetiştirilen ot ve sebzelerin yanı sıra süt ürünleri ve yağ gibi yiyecekler; iğne oyası, kanaviçe, keçe, nalın, semer, kalay, urgan gibi ürünler satılmaktadır. Neredeyse ilçenin tüm sokaklarına yayılan pazar, yöre halkının yanı sıra İzmir’den, Selçuk’tan ve Kuşadası’ndan pazar için hususi gelen ziyaretçileri de ağırlamaktadır.